Як підтримують галузь гостинності уряди розвинутих країн?

Як підтримують галузь гостинності уряди розвинутих країн?

У 2019 році туризм становив 10 відсотків світового ВВП на суму 9,3 трлн дол. У кількох європейських країнах його частка була значно вищою. Наприклад, туризм у Хорватії становив 24 відсотки ВВП, у Греції 20 відсотків, Іспанії 12 відсотків, Португалії 8 відсотків та Франції 7,5 відсотків. У США туризм приносив 1,5 трлн. Дол. США, або 4,7 відсотка ВВП. На жаль сьогоднішні статистичні методики України не дають можливості точно порахувати внесок туризму в ВВП, разом з тим, за різними оцінками у 2019 році Україною мандрували 7-10 млн наших громадян, а в галузі працювало від 550 000 до 920 000 людей.

Але не у 2020 році. Обсяги авіаперевезень і залізничних подорожей у Європі впали на 64%, в Україні падіння ще більше – до 70%. У вересні два з трьох готелів у ЄС мали середньомісячне завантаження менш третини, а чотири з десяти працівників сфери гостинності залишались безробітними. Наприкінці літа Греція досягла 35 відсотків завантаженості готелів, що працювали, при цьому багато розкішних готелів залишилися закритими. Показник Греції перевищує рівень заповнюваності в Португалії (близько 25 відсотків) та Іспанії (близько 30 відсотків).

У більшості розвинутих країнах загальна виручка об’єктів гостинності (hospitality industry) у 2020 році впала на рівень чверті до показників 2019 року.
З новим спалахом нових штамів COVID-19 в країнах ЄС та Британії зимовий сезон став найгіршим в новітній історії, гірше минулорічного. Напевно українська “Буковель” чи не єдина, що була переповнена і не соромилась у встановленні цін (цьому буде присвячена інша стаття, з аналізом зимового сезону України).

Окрім літніх та зимових відпочиваючих, туризм традиційно залежить від ділових поїздок та подій. Пандемія COVID також змінила цей шаблон: нуль подій і нуль офлайн ділових заходів.

Є різні оцінки, але більшість експертів прогнозують, що третина бізнесу індустрії гостинності Європи не зможе пережити цю кризу і зупинить діяльність. Галузь здебільшого складається з малого бізнесу – сімейних готелів, ресторанів, турагенцій, розважальних закладів.

Для підтримки галузі на час кризи більшість країн ЄС склали програми та направляють допомогу в такі 5 напрямків:

Вливати ліквідність у туристичний бізнес
Наприклад, Латвія запровадила знижену ставку податку на додану вартість у 5 відсотків для підприємств громадського харчування та туристичного розміщення. Так само Франція, Греція та Німеччина. У Швейцарії для туристичної індустрії було запроваджено мораторій на вимоги клієнтів, що виникають внаслідок неможливості надати туристичну послугу , яка була оплачена (дефолту туристичної послуги). Греція,Італії та ще 18 країн ЄС запровадили спеціальні кредитні лінії (з повною компенсацією відсотків по кредиту) для туристичного бізнесу через державні банки розвитку. Ці кредитні лінії мають тривалі пільгові періоди (до п’яти років), забезпечуючи ліквідність бізнесу без навантаження.

 

Збільшити місцевий попит на туризм за допомогою ваучерних схем
19 країн ЄС та Великобританія посилили місцевий попит за рахунок державних знижок на туристичні послуги. Сполучене Королівство показало приклад завдяки своїй програмі знижок «Їж, щоб допомогти», яка застосовується до їжі та напоїв, що їдять, з понеділка по середу. Знижка обмежена 10 фунтами на особу і не поширюється на алкоголь. Франція надає споживачам знижки в ресторанах у розмірі 38 євро кожен. Ці знижки можна використовувати у вихідні та святкові дні, щоб дозволити відвідувачам провести час у барах та ресторанах. Програма оздоровлення галузі гостинності Італії виділяє кожній родині безкоштовні ваучери на квитки в кіно, театр, музей та концерти. Італія також повертає 10 відсотків за операції з кредитними картками, до 300 євро, як для іноземних, так і для місцевих туристів.

Створити програми субсидій на відпочинок для вітчизняних туристів
Деякі уряди ЄС та розвинутих країн Азії заохочують місцеві туристичні витрати, запроваджуючи програми субсидій на відпустки. Наприклад, Корея надає працівникам бонуси за відпустку, еквівалентні 25 відсоткам вартості відпустки. Подібне запровадили країни Південної Європи та Німеччина і Швеція. Японія робить крок далі, покриваючи витрати на готелі протягом перших трьох днів тижневих канікул.

Інвестиції в цифрові рішення для заміни людських контактів у туристичній галузі
Також програми відновлення надають допомогу зменшенню особистих контактів у туристичній галузі шляхом переходу на цифрові технології. Враховуючи, що автомобілі забезпечують більшу соціальну дистанцію, ніж потяги чи літаки, Франція та Німеччина стимулюють (субсидують) компанії, що займаються прокатом автомобілів, оновлювати свій автопарк електричними автомобілями, що є частиною більш широкої, “зеленої” ініціативи. Уряди також фінансують розробку Інтернет-додатків для бронювання туристичних послуг та Інтернет-путівників.

Переформувати групові подорожі для відпочинку
Австрія та Нідерланди фінансують способи перебудови групових подорожей. Цей сегмент приносить значні доходи у великих містах, таких як Відень та Амстердам, головним чином від азіатських туристів або груп європейських пенсіонерів. Переформування групових подорожей передбачає соціально-дистанційовані послуги — наприклад, поїзди, а не автобуси — і зосередження уваги на неміських місцях, таких як парки та історичні пам’ятки під відкритим небом. Подібне переформування може зайняти роки, щоб дозріти, і новий тип туристів теж.

Українська влада хоч іноді і під тиском, хоч і не завжди системно і вчасно, але зробила досить переконливу низку кроків для підтримки турбізнесу під час кризи. Про це докладніше можна дізнатись під час онлайн-форуму «Антикризові заходи та розвиток туризму в умовах пандемії: Україна, Молдова, Білорусь». Кирило Домбровський перший заступник голови Держтуризму презентує реальні кроки влади з підтримки бізнесу. Під час форуму глядачі можуть поставити запитання, або висловити свою думку онлайн. Реєстрація тут: 👉 РЕЄСТРАЦІЯ ✔

Вакцинація, хоч і викликала дискусії, та все ж стала промінням надії на вільне подорожування.
Але.
Днями представник Всесвітньої організації охорони здоров’я Майкл Райан попередив про ризик подальшого поширення нового коронавірусу навіть після масштабної вакцинації.

Тому не варто розраховувати на швидке завершення карантину. Необхідно підготуватись до сезону 2021, що не дуже буде відрізнятись від 2020. Існують дуже вдалі, креативні приклади виживання бізнесів індустрії гостинності у кризі, але ці приклади як виняток, лише підкреслюють правило. Більшість галузі потрапила у стагнацію. Отже, державна підтримка на цьому етапі життя туріндустрії є основною надією.

Олександр Лієв
Голова правління Асоціації Індустрії Гостинності України,
кандидат наук державного управління, магістр бізнес адміністрування, консультант USAID