Анна Романова: Асоціація Гостинності звертається до МЗС змінити умови в’їзду до України

Асоціація Гостинності сформулювала п’ять пропозицій до органів влади задля відновлення і стимулювання туристичного сектору

Одним з головних критеріїв туристичної привабливості країни є її доступність та відкритість. Доступність транспортна, логістична та безпосередня доступність в’їзду до країни. До пандемії одним з головних питань перетворення України на популярний туристичний напрямок для іноземних туристів із заможних країн була візова лібералізація. Тобто спрощення умов в’їзду для громадян розвинених держав, без ризику міграції, до України.

Адже українська віза коштувала майже втричі дорожче Шенгенської, а отримати її було важче через складні бюрократичні процедури. Українську візу вимагали від громадян багатих країн Сходу, з рівнем ВВП на душу населення в рази вище, ніж в Україні та навіть від громадян Австралії та Нової Зеландії. Насправді багато таких іноземців, стикнувшись з довгими бюрократичними процедурами з боку України, просто відмовлялися від поїздки. Що втрачала Україна? Заможних туристів та потенційних інвесторів.

Не зважаючи на те, що у 2018-2020 рр. з боку України було впроваджено низку важливих заходів задля спрощення та/або скасування візового режиму для громадян Катару, Китайської Народної Республіки, Австралії, Нової Зеландії, Королівства Бахрейн, Оману та Саудівської Аравії, пандемія COVID-19 внесла свої корективи у розуміння відкритості країни. Зараз набагато важливіше, наскільки чіткі, прозорі та зрозумілі для іноземних туристів умови в’їзду, пов’язані із протидією пандемії.

І ось тут Україна, на жаль, знову пасе задніх. Про який в’їзний туризм можна казати, якщо весь цивілізований світ вже вакцинувався, а ми досі при в’їзді до України не приймаємо довідку про вакцинацію, а зобов’язуємо як іноземців, так і українців відсидіти 14 днів на карантині або робити платний ПЛР-тест? Це знову відштовхує туристів та потенційних інвесторів від відвідин України, які, до речі, у більшості випадків вже вакциновані.

Адже ніде у розвинених країнах вже такого нема. Молдова, наприклад, вже декілька місяців як приймає довідки про вакцинацію при в’їзді іноземців. Греція приймає навіть довідку про наявність антитіл або довідку, що людина перехворіла. І лише в Україні ключове не вакцина, а платні тести. В тому числі для своїх громадян.

Про які стимули для вакцинації населення можна говорити у такому випадку, якщо вакцинована людина не має навіть «бонусу» від держави у вигляді звільнення від здачі платного ПЛР-тесту?

Наведу ще один приклад.
Канада закрита для іноземних туристів з початку пандемії у 2020 році. Проте Прем’єр-міністр Джастін Трюдо нещодавно анонсував відкриття країни для відвідин. Є одне але: пускатимуть за сертифікатами вакцинації, визнаного міжнародного зразка (!). В Україні я не знаю жодної вакцинованої в межах країни людини, яка б мала такий сертифікат. Крім того, вакциновані канадці теж нормально не зможуть відвідати Україну, бо їх сертифікат вакцинації міжнародного зразка – не аргумент для в’їзду в Україну без здачі платних ПЛР-тестів (або самоізоляції на 14 днів).

Як виправити ситуацію?
Асоціація Індустрії Гостинності України сформулювала п’ять пропозицій до органів влади задля відновлення і стимулювання туристичного сектору:

1. Міністерству закордонних справ України необхідно змінити правила в’їзду до України, а саме дозволити всім (іноземцям та громадянам України) в’їзд без ПЛР-тестів та/або без самоізоляції на 14 днів за умови підтвердження вакцинування вакциною, схваленою ВООЗ, а також за наявності антитіл.
2. Створити єдину онлайн базу, у яку слід внести дані всіх вакцинованих українців від Covid-19 визнаними вакцинами ВООЗ.
3. Зазначати, скільки доз було отримано та дати, у які була щеплена людина від Covid-19.
4. Розробити простий та зручний механізм отримання громадянами України електронної довідки міжнародного зразка про вакцинацію, результати ПЛР-тесту та аналізу про наявність антитіл до Covid-19.
5. Укласти відповідні міжнародні угоди між Україною та ЄС, які підтверджуватимуть легальність та визнають цифрові підтвердження, видані українськими медичними закладами та про приєднання до відповідних баз ЄС для того, щоб безперешкодно впускати на кордоні громадян Європейського союзу із відповідними сертифікатами.

Авторка статті: Анна Романова, виконавча директорка Асоціації Гостинності, докторка економічних наук.