Очікується приріст професійних кадрів туристичної індустрії в Україні!

Український туристичний бізнес має гарні перспективи для росту, де туризм та готельно-ресторанна справа виступають одними з головних стимулів зайнятості населення України. Проте досі немає чітко сформованої та зрозумілої туристичної пропозиції, яку можна запропонувати нашим туристам, що є дуже великою проблемою в туристичній галузі.

Офіційно, згідно з даними державної статистики за 2016 рік, сфера обслуговування налічує більше 10,4 тисячі штатних працівників, більше 40% яких мають спеціальну освіту в галузі туризму, а саме 4,5 тисяч осіб.

Туристична індустрія України — один із найбільш перспективних напрямів, сфера послуг якої охоплює готельну та ресторанну справу, послуги з розміщення, логістики, транспортні послуги, тобто всю сферу обслуговування клієнтів. Широка спеціалізація цієї галузі потребує професійно підготовлених кадрів різних профілів із відповідними теоретичними та практичними навичками.

Згідно з проведеним Асоціацією Гостинності аналізом сучасного стану і перспектив розвитку сфери підготовки фахівців у галузі туризму в Україні, за напрямами «Туризм», “Туризмознавство” та “Міжнародний туризм” нині готують фахівців 30 державних вищих навчальних закладів, із них лише сім готують менеджерів із туризму: Київський національний торговельно-економічний університет, Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київський національний університет культури і мистецтв (КНУКіМ), Київський національний університет імені Т.Г. Шевченка, Львівський державний інститут економіки і туризму, Львівський національний університет імені І. Франка, Донецький державний університет управління (ДонДУУ, м. Маріуполь). Серед приватних ВНЗ України більше 20 готують майбутніх працівників різних освітньо-кваліфікаційних рівнів (бакалаврів, спеціалістів, магістрів) у галузі менеджменту туризму, туризмознавства та готельно- ресторанної справи. Проте більшість цих спеціальностей і досі знаходиться на факультетах географії та історії, геоінформаційних систем, життєдіяльності та природокористування, підходи до розміщення яких були сформовані ще за радянських часів, що деформує нинішнє уявлення про туріндустрію. Це спричиняє дефіцит реально професійних кадрів на українському ринку туристичної сфери.

Широке поняття менеджеру з туризму включає в себе керівні управлінські посади та функції, підтримку комунікації з клієнтами, бронювання та логістику турів тощо. Професіоналу в галузі туризму вкрай необхідні розуміння стану та динаміки туристичного ринку та послуг, знання з менеджменту та маркетингу, ґрунтовний аналіз ризиків та основних потреб й очікувань своїх клієнтів для формування повної картини, швидкого реагування на зміни, гарантії комфорту для клієнтів під час своєї професійної діяльності. Цей напрям вимагає постійної включеності та сконцентрованості, чіткості та швидкої реакції та відмінного знання своєї справи.

Нині очікується ріст в’їзного турпотоку в Україну завдяки лібералізації візового режиму та змінам міграційної політики, таких як відкриття української візи по приїзду у нашу країну, зменшення тарифної ставки за оформлення усіх типів віз та загальних строків відкриття візи.

Туристичний бізнес, внутрішній та в’їзний, буде впевнено зростати надалі, що є вигідним для молодих та активних професіоналів, яким треба вчасно попасти до цього мейнстриму.

“Українська гостинність — це наша перевага, українці за своєю натурою привітні та гостинні, але не вміють і досі на цьому заробляти. Наше головне завдання — навчити робити нашу гостинність вигідним бізнесом”, — зазначив голова правління Асоціації Гостинності Олександр Лієв у програмі «Відкрита вакансія» радіо «Голос столиці». Створення унікального українського туристичного продукту допоможе залучити більшу кількість іноземних туристів, спонукатиме українців відкривати інші регіони з туристичною метою.

І на останок важливі вміння, які вкрай необхідні в туристичній індустрії. Друге вміння — це перфекціонізм та увага до деталей. Третє вміння — це вміння комунікувати, з повагою ставитися до співрозмовника та мати надмірну стресостійкість. Перше та найголовніше вміння — любов до своєї країни! А ще треба завжди пам’ятати про щиру посмішку та бажання допомагати!

Список ВНЗ України