Туризм – основа розвитку малих міст України

Туризм – основа розвитку малих міст України

Форум-фестиваль «Малі міста України» пройшов у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В.Г. Заболотного в Києві.

Цей форум став завершальним етапом соціально-бібліотечного проекту «Історія малих міст України», який було розпочато ще в 2008 році. Відзначимо, що проект був переможцем конкурсу серед бібліотек України на кращий проект «Розвиток міжкультурних зв’язків бібліотек країн СНД».

Директор бібліотеки Галина Войцехівська уточнила, що в результаті реалізації проекту було підготовлено і видано 25 бібліографічних покажчиків «Історія малих міст України», структурованих за адміністративно-територіальними одиницями, матеріали яких базуються на фонді ДНАББ імені В.Г. Заболотного.

Учасниками форуму стали представники місцевого самоврядування, у тому числі представники об’єднаних територіальних громад, а також фахівці в галузі туризму, краєзнавці, архітектори, історики та бібліотекарі.

Форум став своєрідною платформою з напрацювання нових ідей і обміну досвідом у сфері розвитку міст. Він передбачав панельні дискусії з питань туристичної привабливості малих міст України, організації культурних кластерів, обмін грантовим досвідом тощо.

Так, член правління Асоціації індустрії гостинності України Ірина Жуковська відкривала панельну дискусію «Туристично привабливі міста». Саме реалізація туристичного потенціалу може стати основою розвитку українських міст. На жаль, економічна ситуація в багатьох малих містах країни, в яких проживає 40 відсотків усього міського населення, є непривабливою для інвесторів. Це багато в чому зумовлено залежністю економіки малого міста від діяльності декількох підприємств. Сьогодні такий формат утратив актуальність, і для більшості малих міст питання розроблення власних стратегій розвитку в нових економічних і соціальних умовах стоїть досить гостро. Більшість регіонів України визначила туризм як один із пріоритетних напрямів розвитку. Однак нерідко складності в реалізації туристичного потенціалу міста або регіону виникають ще на етапі формування стратегії розвитку. Про те, як визначити свою цільову аудиторію, сформувати конкурентоспроможний туристичний продукт, а також як просувати його на українському ринку, розповідала учасникам форуму Ірина Жуковська.

Зокрема, вона наголосила на важливості тісної співпраці громади, бізнесу і влади у формуванні сприятливого клімату для розвитку індустрії гостинності. Ірина також поділилася досвідом Асоціації гостинності в роботі зі створення ефективних турактивів у регіонах України та розповіла про ті результати, яких удалося досягти представникам туріндустрії після початку спільної роботи. У рамках панельної дискусії також виступили представники місцевої влади та місцевого самоврядування, які розповіли про те, як розвивається індустрія гостинності в їхніх містах, а також поділилися планами щодо подальшої роботи.

Наприклад, мер міста Глухів Мішель Терещенко презентував проект розвитку Глухова, згідно з яким місто має в найближчому майбутньому стати «конопляною столицею світу» і залучати не тільки жителів України, а й гостей з інших країн. Уже в наступному році в Глухові відкриється музей конопель та льону, створенню якого будуть сприяти партнери з Бельгії.

А голова Тульчинської ОТГ Вінницькій області Валерій Весняний представив Тульчин як історичну, культурну, релігійну перлину Поділля. Він акцентував увагу на важливості інвестицій у розвиток міської інфраструктури туристично привабливого міста.

На форумі-фестивалі обговорювалися й інші актуальні питання розвитку малих міст України: «Децентралізація – основа формування нової системи управління та місцевого розвитку», «Проекти і програми міжнародної технічної допомоги» та інші.