Врятувати Україну від урбанізації!

Зелений сільський туризм в Україні – надійний захист від убивчої урбанізації

Українське село вимирає – і то в прямому, а не в переносному сенсі. За доби незалежності з карти України зникло понад 5.000 сіл, а ті, що маємо сьогодні, справляють гнітюче враження.

До 1918 року Україна була класичною аграрною державою, де міське населення становило всього 18%. Однак сталінська індустріалізація кардинально вплинула на природні процеси розвитку країни, геть змінивши їх.
Як урбанізація «з’їдає» Україну: Урбанізація – це цілком нормальний шлях, яким із різною швидкістю простують усі європейські країни, проте темпи, якими цей шлях долає наша держава, є по-справжньому згубними. 1943-го року міське населення України становило вже 33%, а у 1980-х – понад 60%. Сьогодні ж кількість міських жителів становить понад 70%, і вона невпинно збільшується.
На жаль, доводиться констатувати, що в Україні переселення сільських жителів до міст належить до так званої помилкової урбанізації. Цим терміном позначають урбаністичні процеси, за яких негативні тенденції переважають. Урбанізацію супроводять такі негативні явища: екологічні проблеми, зниження темпів розвитку сільського господарства, зростання рівня злочинності та інші. Необхідність розширювати мегаполіси призводить до забудови територій приміських сільських господарств; по містах якість питної води не відповідає нормам, зафіксовано перевищення норми шкідливих речовин у повітрі…
Українське село вже вимирає – і то в прямому, а не в переносному сенсі. За доби незалежності з карти України зникло понад 5.000 тисяч сіл. А ті, що лишилися, справляють гнітюче враження. 80% населення, котре живе на селі, належать до осіб непрацездатного віку. Відповідно до стандартів, прийнятих ООН, націю можна вважати «старою», якщо частка людей, які досягли 65-річного віку, складає 7% від загальної маси населення. Так от, для сільського населення України цей показник сягає 20%, при цьому більшість людей перебуває за межею бідності.
Втім, вирішувати проблеми держава не спішить. Наведемо лише деякі цифри. У 72% українських сіл не має дошкільних навчальних закладів, у 42% — клубів і будинків культури, в 50% немає середніх закладів освіти, в 78% – водопроводів, у 57% немає газопроводу.

Як урятувати українське село?

Тим часом процес вимирання села в Україні ніяк не вкладається в логіку концепції європейського шляху розвитку, обраного нашою державою. Глава 17-та Угоди про асоціацію між Україною та ЄС засвідчує прагнення розвивати село як таке й сільські землі загалом, а також взаємовигідно співпрацювати в цьому напрямку. Але якщо не вжити заходів з порятунку села зараз, за 10 років не матимемо з ким співпрацювати. У європейських державах розроблено грамотну концепцію збереження й розвитку села, що успішно реалізується вже досить довгий час. Треба розвивати сільський зелений туризм – отаким має бути план дій!
За статистикою, більше 35% жителів Європи полюбляють відпочивати в сільській місцевості. В Україні цей відсоток іще більший, проте люди часто не бачать переваг розвитку туристичного напрямку. Не сприяє цьому й держава. На селі відсутня необхідна інфраструктура – про селян немов забули. Водночас якби держава розвивала сільський зелений туризм, багатьох можна було би порятувати від злиднів та й загалом покращити рівень економіки України. Зелений туризм на селі може взагалі стати нашою «фішкою», своєрідною родзинкою туристичної галузі! Цікаво, що Україна вже має підґрунтя для розвитку цього напрямку – мальовничі ліси, повні грибів, прозорі водойми, високі гори… В Україні близько 6,5 млн приватних будинків, кожен сьомий із яких є потенційною туристською базою. Але українцям бракує як державної підтримки, так і розуміння переваг розвитку сільського туризму загалом.

Маємо вжити заходів із розвитку зеленого туризму в Україні вже сьогодні, бо стрімкі темпи урбанізації не лишають нам шансу зберегти те, що іще лишилося від українського села.